image description

Mülakat Önerileri

Mülakat Önerileri

Sayısız mülakata girmiş de olsan, iş mülakatları hiçbir zaman kolaylaşmıyor. Her görüşmede yeni insanlarla tanışıyorsun. Onlara kendini ve yeteneklerini göstermeye çalışıyorsun. Hatta çoğunlukla bildiklerin ve bilmediklerin hakkında sorguya çekiliyorsun. Tüm bunlar olurken de, her şeye karşı iyimser ve hevesli kalman gerekiyor. Bu durum biraz zorlayıcı olabilir; özellikle de girmeyi çok istediğin bir işin mülakatı söz konusuysa.

Bununla birlikte, bir mülakatı daha az stresli geçirmenin yolları da mevcut. Kısa bir hazırlanma süresi bile çok şey kazandırabilir. Hazırlanmak için ne kadar zaman harcarsan, gerçek mülakat sırasında da o kadar rahat hissedeceksin.

Şirketlerin sorduğu tipik mülakat sorularına bakarak kendi cevaplarını oluştur. Güçlü cevaplar, spesifik ancak kısa ve öz olanlardır. Becerilerini vurgulamayı ve özgeçmişine göndermeler yapmayı da unutma. Bu beceriler, aynı zamanda başvurduğun pozisyona uygun olduğunu da göstermeli. Bu yüzden, işin gereksinimlerinden oluşan bir liste yaparak kendi deneyimlerinle eşleştirip mülakatına hazırlan.

İş başvurunu yaptığın şirketi ve sektörü iyi araştır. Böylelikle, ‘şirketimiz hakkında bilginiz var mı?’ sorusuna hazırlıklı olursun. Böyle bir soru sorulmazsa da, bir şekilde bildiklerini göstermeyi denemelisin

Mülakatta giyeceğin kıyafeti, özgeçmişinin fazladan bir kopyasını ya da kâğıt kalemini hazırlamak için son ana kadar beklememelisin. Görüşmeden önceki gece, her şeyini hazır etmiş olman önemli.

Mülakat sırasında kendini rahatlat ve olabildiğince sakin kalmaya çalış. Unutma ki beden dilin, sorulara verdiğin cevaplar kadar çok şey söyler. Doğru bir şekilde hazırlanmak da, sakin kalmana yardımcı olacaktır. Mülakat sırasında kendini rahatlat ve olabildiğince sakin kalmaya çalış. Unutma ki beden dilin, sorulara verdiğin cevaplar kadar çok şey söyler. Doğru bir şekilde hazırlanmak da, sakin kalmana yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak etkili bir mülakatın yolu özgüvenli olmak, iyimser kalmak ve yeteneklerini paylaşabilmekten geçiyor.