image description

Uzmanlarından adaylara CV önerileri

Uzmanlarından adaylara CV önerileri

Pek çok adaya göre CV’nin yetenekleri ve deneyimi göstermesi yeterli. İnsan Kaynakları uzmanlarıyla adayları buluşturan climber.com’a göre ise günümüzün zorlu rekabet ortamında iyi bir CV sadece bu özelliklerle sınırlı değil. Climber.com kurucusu ve CEO Mike O’Brien, “İnsan Kaynakları uzmanları bir pozisyon için en az 300 özgeçmiş görüntülüyor. Eğer CV’niz kolayca göz gezdirilebilecek bir yapıda değilse ve ufak da olsa hatalar içeriyorsa o işi unutun” diyor.

İnsan Kaynakları uzmanlarıyla adayları bir araya getiren ve adaylara iş arama sürecinde danışmanlık veren İngiliz sitesi climber.com’a göre bir CV’nin içerik olarak kuvvetli olması yeterli değil. Genel algının yetenekleri ve deneyimi gösteren bir CV’nin başarılı olduğu yönünde olduğunu, oysa İK tarafında öncelikle bazı temel özelliklere bakıldığını söyleyen Climber.com kurucusu Mike O’Brien, bunların başında CV’nin kolayca göz gezdirilebilir bir yapıda olması gerekliliğinin olduğunu söylüyor. Çok basit gibi gözükebilecek faktörlerin CV’nin etkisini yok edebileceğini unutmamakta fayda var.

İşte İK uzmanlarından CV önerileri:

Biçimsel özellikler

Uzmanlara göre CV yazarken çok fazla hareketli fontların seçilmemesi önemli. Önemli olan yazının kolay okunması ve yorucu bir biçiminin olmaması. Bir diğer öneri de fontun en az 12 punto olması gerektiği üzerine. İK uzmanlarının son derece kısa bir sürede özgeçmişe göz attığını düşünürsek küçük puntolarla yazılmış ama çok iyi bir CV’nin gözden kaçma olasılığı oldukça yüksek.

Fark edilmek için

Aranan bir diğer önemli özellik de CV’nin derli toplu olması şeklinde ortaya çıkıyor. Burada aslında asıl bahsedilen CV’nin kolayca göz gezdirilebilecek bir yapıda olması. Araştırmalara göre İK uzmanları bir CV’yi incelemeye ilk aşamada ortalama 30 saniyeden az zaman ayırmak zorunda kalıyor. Buna göre paragraflara bölünmüş, maddelerle ayrılmış, kenar boşluklarına dikkat edilmiş, bölümlerin koyu renk başlıklarla ayrıldığı ve tabii ki dil bilgisine özen gösterilmiş bir CV diğerlerinin yanında çok daha şanslı.

cv1

Deneyimleri yazarken

Bir diğer özellik deneyimlerin yazılması noktasında ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu noktada bazı önemli önerilerde bulunuyor. Örneğin çok fazla bilinmeyen bir firmada çalıştınız. Bunu ifade ederken mutlaka firma organizasyonuna ve oradaki rolünüze dair detaylı bilgi vermelisiniz. Eğer İK uzmanları tarafından iyi bilinen bir firmada çalıştıysanız detaylı bir anlatıma gerek yok. Sadece şirketteki görevinizden bahsetmeniz yeterli olacaktır.

Yetenekleri yazarken

Uzmanlar adayların yeteneklerini, aldığı eğitimleri ya da vurgulamak istedikleri özellikleri ayrı başlıklar halinde ve mutlaka maddeleyerek yazmalarını öneriyor. İK uzmanının CV’ye ilk aşamada hızlıca baktığı düşünülürse özellikle pozisyon için aranan özelliklerin en başta yer alması, aranan yeteneklere uygun ifadeler kullanılması da dikkat çekmek açısından önemli.