image description

Doğru CV Oluşturma Teknikleri

Doğru CV Oluşturma Teknikleri

DOĞRU CV OLUŞTURMA TEKNİKLERİ ; 

Özgeçmiş hazırlarken birçok format var. Kariyer siteleri de benzer formatları kullanıyor. İnternetten CV hazırlarken zaten rotaları, haritası, doldurması gereken bilgiler belirli, çalışanların ve birçok işsizin ihmal ettiği nokta "başvuruyu özelleştirme"yi yapmıyorlar. Yani hangi pozisyon olursa olsun başvuracağın şirkete ve pozisyona göre CV hazırlanmalı

Özgeçmiş hazırlama tüyoları arasında ilk sırada doğru bir ön yazı ( kariyer hedefi ) yer almaktadır. Bu bölümde çok kısa olacak şekilde başvurduğunuz pozisyon ile ilgili ön yazı hazırlamalısınız. Kısa ve net cümleler ile çok uzun olmayan bir paragraf ile ilk izlenimi olumlu yansıtabilirsiniz. CV mutlaka doğru ve tutarlı bilgiler içermeli. 

Cv ne kadar uzun olmalı? İki sayfa içerik atlamadan ihtiyacınız olan her şeyi sığdırmanıza yetecek bir miktar. Bir sayfalık Cv’lerde etkileyici olabilir ama sanki bir şeyler eksik gibi hissettiriyorlar.

Eğitim bilgilerinin özgeçmişi güçlendirmesi için eğitim döneminizde aldığınız başarı belgelerini ve not ortalamalarınızı da ekleyebilirsiniz.

Kariyer geçmişiniz yeni başvurunuzda önemli rol oynamaktadır. Bu bölüm hazırlanır iken ters kronolojik sıra ile iş geçmişinizi yazmalısınız. Etkili olabilmesi için çalıştığınız yer, tarih ve sorumluluklarınızı da belirtmelisiniz. Kariyer geçmişiniz ile ilgili aldığınız tüm başarıları bu bölümde belirtmeniz etkili olacaktır.

Kolaycılığa kaçmayın ve fotoğrafları ihmal etmeyin. Fotoğrafta  özgeçmişte çok önemli bunu birçok kişi atlıyor oysa ki birçok firma buna dikkat ediyor. Fotoğrafsız, detaysız, hiçbir açıklaması olmayan Cv'ler çıkabiliyor.

Kariyer sitelerinin yayınlamış olduğu pozisyonlar ile ilgili, adaların uğraşıp özenle CV doldurmaları lazım! Nasıl bir ürün satarken paketini oluşturuyor, içerisine kullanım kılavuzunu koyuyor, paketini ambalajlıyor, kalite kontrol damgasını basıyor öyle vitrine koyuyorsunuz ve iş arayan aday da Cv'de kendisini koyuyor vitrine! Sizden sadece bir tane var, Cv’nizi hazırlarken bunu hatırlayın yaptığınız şeyle ilgili tutkunuzu gösterin ve bu işi gerçekten istediğinize inandırın. Mükemmel cv hazırlarken lütfen özgün tasarımlar tercih edin ya da tasarlayın. 

Toparlayacak olursak etkili bir CV basit olmalı, kısa olmalı, çok karışık bir yazım tarzından kaçınılmalı ve bundan dolayı da kolay okunabilmeli, istenilen pozisyonla ilgili olmalı ve en önemlisi Cv bütünüyle olumlu bir izlenim bırakmalıdır.