image description

DOĞRU CV OLUŞTURMA TAKTİKLERİ

DOĞRU CV OLUŞTURMA TAKTİKLERİ

ETKİLİ BİR CV NASIL HAZIRLANIR?

İyi bir CV, "Bu aday kendisine verilen işleri yapabilir mi ve işe adapte olabilir mi?" sorularına yanıt verebilmelidir.

CV, başvuru yapılan şirkette öncelikle İnsan Kaynakları Departmanı'na ulaşır. Bu nedenle, öncelikle İnsan Kaynakları'nın adayı tanıyabileceği kadar sade ve basit olmalıdır. Diğer yandan, işin detaylarını bilen departman yetkilisine olumlu bir izlenim verecek kadar da teknik bilgi içermesi gerekir. 

CV, adayın değerlerinin, başvuru yapılan şirkete sunulan teklifi gibidir. Her şirket, departman ve hatta kişiye göre mutlaka esnek yapıda olmalı ve değişiklik göstermelidir. Bu nedenle, standart ve tek düze bir CV'ye sahip olmak yeterli değildir. 

Şirketlerin kapısı etkili bir özgeçmişle çok daha kolay açılabilir. Ancak, işe girdikten sonra da özgeçmişe olan gereksinim ortadan kalkmayacaktır. Her profesyonelin elinin altında, başvuru yapacağı şirkete göre yeniden düzenleyebileceği esnek bir CV'si olmalıdır. Beyaz yakalıların çalışma sürelerinin firmaların faaliyet sürelerinin önüne geçtiği ve iş hacminin giderek yükseldiği Yeni Dünya'da, CV'lerin etkili bir B Planı oluşturduğu unutulmamalıdır.ETKİLİ BİR CV'DE OLMASI GEREKEN ANA BAŞLIKLAR

Temel bilgiler, Eğitim bilgileri, İş tecrübeleri, Eğitim ve seminerler, Yabancı dil bilgisi, Bilgisayar bilgisi, İlgi alanları ve Referanslar her CV'de bulunması gereken ana başlıklardır.

CV'lerde son moda, daha çok Amerikan tarzında olduğu gibi, kişisel özellikleri en az düzeyde tutup, ağırlığı tecrübe ve yapılan işlere vermek yönündedir. Eskiden, hobiler, eşin yaptığı iş ve çocuk sayısına kadar yazılırken, artık günümüzde iş tecrübeleri detaylandırılmakta alınan eğitimler, ödüller, üyesi olunan resmi veya sosyal kuruluşlar, yürütülen projeler ayrı başlıklar altında yer almaktadır.

Temel bilgiler bölümünde, telefon numarası ve e-posta adresi doğru formatta yazılmalıdır. Açık adresin yazılması yerine, yalnızca il ve ilçe belirtilmesi yeterli olacaktır. Kimlik numarası, doğum yeri ve tam doğum tarihi gibi kişisel bilgilerin detaylı olarak yer alması da doğru değildir; kimlik numarasının hiç yazılmaması, doğum tarihi yerine de yalnızca yılın yazılması yeterlidir.

Eğitim bilgileri yazılırken yalnızca lise ve üniversite bilgilerinin yazılması yeterlidir. Eğer okul dışında eğitim alınan kurs ve seminer sertifikaları varsa bunlar da net bir şekilde belirtilmelidir.

Son yapılan iş, adayın iş dünyasına bakışını tanımlar. Dolayısıyla son iş deneyimine fazla ve daha detaylı yer verilmesi gerekir. Eski deneyimlerin üst sıralarda yer alması ve fazla deneyim yazılması uygun olmayacaktır.

Geçmiş deneyimlerle ilgili işyeri bilgileri yazılırken, şirketin resmi ünvanı değil, eğer varsa şirketin diğer insanlar tarafından bilinen marka adı yazılmalıdır. Limited şirket, anonim şirket vb. gereksiz ayrıntıların eklenmesine gerek bulunmamaktadır. Şirket adının altına iş tanımı yazılırken, paragraf halinde değil maddeler halinde hazırlanması daha uygun olacaktır.

Çağımızda yabancı dil, pek çok şirkette zorunluluk haline gelmiş ve dil bilmekten ziyade yetkinlik düzeyi ön plana çıkmıştır. Yani, yabancı dil bildiğine dair bilgiler eklenirken, nerede ve ne zaman öğrenildiğinin de belirtilmesinde yarar vardır.

Her CV'de mutlaka yer alması gereken başka bir başlık da, hobiler yani ilgi alanları kısmıdır. Bu bölüm, genelde standart bilgilerle doludur. Pek çok yetenekli aday, bu standart hobiler yüzünden elenmektedir. Farklı olduğunu ima eden bir kişinin CV'sinde, herkeste olan ilgi alanlarını kullanması çelişki oluşturacaktır. CV'ye adayı farklı ve güçlü kılan hobiler eklenmelidir. Bir müzik aletine veya sanata yönelik hobileri eklemek iyi bir sonuç verecektir; kitap okumak, müzik dinlemek, sinemaya gitmek, futbol oynamak vb. asla yazılmaması gereken hobilerdir.

Basit ve sıradan hazırlanmış bir CV, adayın tüm donanımıyla birlikte entellektüel (zeka ve analitik düşünme yetisi) sermayesinin de görünmesini engeller. CV'nin başarılı ve titiz bir şekilde hazırlanması, içinde bulunan detayların da aynı titizlikle incelendiğinin habercisidir. Yani ambalaj iyi olmazsa, içindeki cevhere merak da az olacaktır.

CV'ler yalnızca geçmişi anlatır. Projelerde bahsedilen satış artışı, verimlilik ve performans gibi bilgilere bir satırlık yer verilirse, değerlendirici kişi bunu mülakatta adaydan da dinlemek isteyecektir. Bu yüzden CV'ye bu şekilde soruya açık deneyimler eklenmesi, mülakat daveti alınmasını oldukça kolaylaştıracaktır.

Negatif tanımlar adaya karşı inancın yitirilmesine sebep olabilir. Aday, kendisini her zaman pozitif bir üslupla anlatmayı tercih etmelidir; "ümit ediyorum, tecrübem yoktur, öğrenmeye çalışıyorum" vb. pasif ve savunmacı ifadeler, genel olarak adayın yetkin olmadığı izlenimini verir. Bu tarz ifadelerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

CV'de olan tüm bilgiler incelendiğinde, çelişkili veya gerçek olmayan bilgiler, adaya olan güveni sarsar. Bu nedenle gerçek olmayan hiçbir bilgi yazılmamalıdır. İddialı deneyimler veya pozisyon bilgileri, mülakatta soru gelmesine neden olur. Eğer aday hazırlıklı değilse, bu detaylara özgeçmişinde yer vermemelidir.